Polski Związek Bokserski

Polski
Związek
Bokserski

NIE ŻYJE HENRYK NIEDŹWIEDZKI – MEDALISTA OLIMPIJSKI Z MELBOURNE

Z żalem informujemy, że w dniu 09.02.2018r. w wieku 85 lat zmarł Henryk Niedźwiedzki – wybitny pięściarz, a następnie szkoleniowiec.

Henryk Niedźwiedzki urodził się 06.04.1933r. w Niedźwiadach (woj. pomorskie). Swoją przygodę z boksem zaczął w 1949r. w bydgoskim Związkowcu. Następnie – w latach od 1951 do 1953 – reprezentował barwy Brdy Bydgoszcz. Wreszcie od 1953r. aż do końca swojej kariery zawodniczej boksował w CWKS Legii Warszawa.

W 1956r. Henryk Niedźwiedzki sięgnął po mistrzostwo Polski w kat. 63,5 kg. Natomiast w rywalizacji międzynarodowej reprezentował barwy narodowe na Mistrzostwach Europy w Berlinie Zach (1955) oraz dwukrotnie startował na Igrzyskach Olimpijskich w Helsinkach (1952) oraz w Melbourne (1956). Właśnie podczas swojego drugiego startu olimpijskiego wywalczył brązowy medal w wadze piórkowej. Kończąc karierę zawodniczą Henryk Niedźwiedzki miał w bilansie 220 walk, z których 199 wygrał, 4 zremisował i tylko 17 przegrał.

Po zawieszeniu rękawic na kołku nie zerwał z boksem – trenował swoich następców w stołecznej Legii. Także i na tej niwie notował sukcesy. Do grona Jego wychowanków należą: Janusz Gortat, czy Jan Szczepański.

O uroczystościach pogrzebowych Henryka Niedźwiedzkiego powiadomimy w odrębnym Komunikacie.

Rodzinie i Bliskim Zmarłego składamy wyrazy współczucia.


                                                                                                Polski Związek Bokserski